БОТУЛІЗМ ТА ВАГІТНІСТЬ
Ботулізм – це гостре токсико-інфекційне захворювання, зумовлене токсином Clostridium botulinum. Хвороба характеризується міоплегією та офтальмоплегією, парезом кишечника, розладами вегетативної іннервації, при тяжкому перебігу — бульбарним синдромом і гострою дихальною недостатністю.
Ботулінічний токсин – основний фактор патогенності Clostridium botulinum, екзотоксин, який продукують вегетативні форми цієї бактерії, основний фактор патогенезу ботулізму.
Альтернативні назви / синоніми:
Ботулізм, ботулізм при вагітності.
Вплив під час вагітності (короткий висновок):
Ботулізм при вагітності не асоціювався з трансфером ботулінічного токсину до плоду.
Інформація щодо впливу на плід:
Перше повідомлення про ботулізм у вагітної з’явилось у 1975 році. 32-річна жінка потребувала допоміжної вентиляції. В сироватці було виявлено ботулінічний токсин типу А, лікування включало тривалентний ботулінічний антитоксин, але без особливого успіху. Частота серцевих скорочень плода становила 140-160 ударів на хвилину. На 5 день захворювання в стрімких пологах народився хлопчик вагою 1538 грам, з ціанозом і неглибоким диханням. В сироватці немовляти через 4 години після народження не виявили ботулінічного токсину. Дитина перебувала у лікарні 42 дні, за цей час лікувалась з приводу аспіраційної пневмонії, анемії, судом, внутрішньошлуночкових крововиливів. Через декілька місяців розвинулась гідроцефалія, яка спонтанно зникла. У віці 20 місяців хлопчик був майже сліпим (ймовірно, атрофія зорових нервів) і мав затримку розвитку. Стан дитини пояснили гіпоксією, стрімкими пологами, внутрішньошлуночковими крововиливами.
У 1996 році повідомили про 37-річну жінку на 23 тижні вагітності, в якої виник ботулізм від вживання зеленої квасолі домашнього приготування (консервованої). ЇЇ стан потребував допоміжної вентиляції через майже повний параліч. На піку захворювання єдиними рухами її тіла були рухи плода. Незважаючи на лікування ботулінічним антитоксином, була потреба у трахеотомії і вентиляції протягом 2 місяців. Протягом 3-місячного перебування в лікарні повторні спостереження виявляли нормальний розвиток плода. Через 4 місяці після початку захворювання народилась нормальна дитина (детальнішої інформації не має).
Інше повідомлення 1996 року описало 24-річну корінну жительку Аляски, яка у терміні 16 тижнів вагітності отруїлась, вживаючи ферментовану білу рибу. Ботулінічний токсин типу А та типу Е були висіяні в калі, а типу Е – також і в рибі. При ультразвуковому дослідженні виявлено нормальні рухи та дихання. Терапія включала тривалентний ботулінічний антитоксин, в результаті чого жінка швидко одужала. На 42 тижні в спонтанних пологах народився здоровий хлопчик вагою 4300 грам. Дитина нормально розвивалась протягом першого року життя.
Рев’ю 2017 року містить інформацію про 12 випадків ботулізму при вагітності, 6 немовлят народились передчасно.
Повідомляється про народження здорових немовлят у жінок, які перенесли ботулізм. В одному випадку пологи відбулися на 34 тижні внаслідок відшарування плаценти через 5 днів після початку захворювання. Відсутність в сироватці новонародженого концентрації ботулінічного токсину понад поріг визначення припускає, що токсин не проникає через плаценту, хоча деталі цього процесу не вивчались.
Додатковий випадок інформував про рановий ботулізм у жінки із героїновою залежністю (героїн), яка народила на 34 тижні, а новонароджена дитина потребувала інтенсивної допомоги. Проте невідомо, чи стан дитини був обумовлений ботулізмом, недоношеністю або наркотичною залежністю матері.
Повідомлення 2006 року від британських клініцистів описало виникнення ботулізму у жінки на 36 тижні вагітності. Немовля, народжене в індукованих пологах, не мало ознак ботулізму.
Вплив під час вигодовування:
Повідомляється про жінку, яка захворіла на ботулізм, годуючи грудним молоко 8-місячну дитину. В грудному молоці не виявлено збудника аботоксину і жінка продовжила вигодовування, перебуваючи в лікарні без побічних ефектів у немовляти.
Доступна інформація про продовження грудного вигодовування 20 жінками в період лікування ботулотоксином без несприятливих наслідків у немовлят.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.