ЧОРНИЙ КОХОШ
Група/призначення:
Лікарські рослини. Чорний кохош (Black cohosh, Cimicifuga racemosa) – клопогон – це багаторічна рослина, кореневище і корені якої використовувались корінним населенням Північної Америки для лікування ревматизму та інших станів. Різноманітні екстракти чорного кохошу, включно з реміфеміном, стандартизованим екстрактом, використовують для лікування симптомів менопаузи; докази ефективності при приливах жару чи сухості піхви неоднозначні.
Альтернативні назви / синоніми: реміфемін, клопогон.
Діюча речовина: кореневище і корінь.
Рекомендації при вагітності:
Обмежена інформація про використання у людини; потенційно токсичний.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про використання у людини; потенційно токсичний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Інформація про використання у вагітних дуже обмежена, даних про тератогенність цього рослинного препарату не має, враховуючи естрогенні властивості найкращою рекомендацією є уникнення призначення.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:
Опитування від Fetal Life Study, проведене у 1950 роках в госпіталі Нью-Йорку, порівнювало споживання препаратів матерями 266 дітей з вродженими вадами з 532 з контрольної групи. Дві матері в контрольній групі та одна в основній (не уточнена вада розвитку в дитини) використовували чорний кохош в І триместрі вагітності.
Повідомляється про випадок (1996 рік) прийому жінкою суміші чорного та синього кохошу в пологах з народженням дитини з важким неврологічним порушенням. Синій кохош ботанічно не пов’язаний з чорним кохошем, синій кохош містить глікозид каулосапонін з вазоконстрикторними та окситоциновими властивостями. В даному випадку в нормальних пологах народилась дівчинка вагою 3840 грам з оцінкою за шкалою Апгар 1, 4 та 5 балів на 1-й, 5-й і 10-й хвилинах, відповідно. Спонтанного дихання не наступило, реанімаційні заходи були ефективними, із появою дихання через 30 хвилин. Дитина потребувала механічної вентиляції за час госпіталізації, перебіг ускладнився судомами та гострим тубулярним некрозом. Комп’ютерна томографія виявила ураження базальних гангліїв та парасагітальну гіпоксію. У віці 3 місяців відзначали спастичність нижніх кінцівок, також немовля потребувало назогастрального годування. Хоча причина неврологічної токсичності не була відома, автори не змогли виключити можливу роль рослинних препаратів. Посилаючись на опубліковані дані вони припустили, що чорний кохош може призводити до периферичної вазодилятації та гіпотензії, в той час, як синій кохош – до посилення активності матки. Комбінація цих дій могла призвести до зменшення перфузії плаценти та викликати гіпоксію у новонародженого.
В іншому випадку жінка приблизно на 38 тижні вагітності прийняла кілька доз чорного кохошу для індукції та підтримки пологів. Вагітну госпіталізували з гіпонатріемією. У новонародженого виявили густий меконій нижче голосових зв’язок.
Наступні коментарі наголошують на відсутності чіткої інформації щодо доз чи навіть препаратів, призначених акушерками в цих випадках, тому неможливо дійти висновку про асоціацію між ускладненнями у немовлят та матерів і рослинними продуктами.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація про використання чорного кохошу при лактації у людини. Через відсутність даних про безпечність та можливий естрогеновий ефект деякі коментатори не рекомендують застосовувати чорний кохош в період лактації, але інші не вважають за потрібне відмовлятися від використання.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
В двох дослідженнях у мишей з оваректомією, яким давали чорний кохош, відзначали збільшення ваги матки. Третє дослідження не продемонструвало естрогенних ефектів ні в мишей при пероральних дозах, ні у щурів при ін’єкційному введенні. Результати досліджень in vitro щодо естрогенності є неоднозначними. Плацебо-контрольоване подвійне сліпе дослідження з чорним кохошем в групі з 80 жінок повідомило про естрогенні зміни клітин вагінального епітелію у 12 тижнів, але інше дослідження з використанням різних доз рослинного препарату (40 мг або 127 мг/день) в 150 жінок не виявило аналогічних змін через 3 або 6 місяців.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox”.
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.
- Black Cohosh. Інформація на сайті WebMD.