БЕТАПРЕССІН
Група/призначення:
Неселективний бета-адреноблокатор пролонгованої дії.
Покази: всі форми артеріальної гіпертонії, коронарна недостатність, стан після інфаркту міокарду, порушення серцевого ритму.
Альтернативні назви / синоніми: пенбутолол, леватол.
Діюча речовина: пенбутолол.
Рекомендації при вагітності:
Обмежена інформація; інші більш вивчені препарати цієї групи асоціюються з ризиком в ІІ та ІІІ триместрах.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Виходячи з даних від експериментальних тварин, лікування в період вагітності не підвищує ризику вроджених вад розвитку.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження у вагітних мишей та кролів з дозами до 60 мг/кг/день не продемонстрували несприятливих наслідків у потомства. Дослідження у мишей також включали оцінку постнатальної поведінки. Згідно з інструкцією до препарату не спостерігали тератогенного ефекту у щурів та кролів при дозах до 200 мг/кг/день, що у 250 разів перевищує максимальну рекомендовану для людини. У кролів не відзначали підвищення частоти смертності плодів або виживання в перші 24 години на фоні доз, в 6 разів вищих від рекомендованих для людини. А при дозах, в 156 раз вищих від максимальних терапевтичних, вже спостерігали невелике підвищення рівня смертності плодів або виживання в перші 24 години.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
У вагітних зв’язування препарату з білками плазми знижується, що призводить до більшої кількості вільного пенбутолу в крові в порівнянні з невагітними пацієнтами.
Дослідження оцінювало результати вагітностей з можливим впливом бета-блокаторів, виходячи з бази даних страхових виплат та виписаних рецептів. Не спостерігали підвищення частоти вроджених вад розвитку, але відзначали підвищення частоти гіпоглікемії у немовлят та труднощі з вигодовуванням. Проте дане дослідження не проводило корекції на захворювання матерів, вживання алкоголю, заборонених ліків, паління. Більше того, невідомою є кількість виписаних рецептів на пенбутол.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Дослідження in vitro зі спермою людини продемонстрували зниження рухливості сперматозоїдів при концентрації пенбутолоу 0,1 М та вищій. Таке пригнічення спостерігали і з іншими бета-блокаторами. Проте асоціація цієї знахідки з плідністю у чоловіків невідома.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).