МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БЕТАМЕТАЗОН

Група/призначення:

Гормони кори наднирникових залоз та їх синтетичні аналоги.

Альтернативні назви / синоніми:

Дипроспан, бетазон, акридерм, белодерм, бетакортен, бетаметазону валерат, бетновейт, кутерид, бетлибен, целедерм, целестодерм-В, целестон.

Діюча речовина: бетаметазон.
Рекомендації при вагітності:

Сумісний, користь для матері; ембріо-фетальний ризик.

Рекомендації при лактації: 

Ймовірно сумісний, проте немає даних дослідження в людській популяції.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Немає повідомлень про зв’язок між вживанням бетаметазону вагітною та вродженими вадами у плода, і хоча дані 4 об’ємних досліджень зв’язують вживання кортикостероїдів в першому триместрі вагітності із вадами обличчя та ротової порожнини, проте конкретно про бетаметазон в цих дослідженнях не згадано.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Використання бетаметазону у тварин асоціюється із певними токсичними ефектами, зокрема, зі зменшенням обводу голови, зниженням ваги плаценти та ваги наднирників, печінки, тимусу плода. Жоден із цих ефектів не спостерігався у людській популяції за умови вживання бетаметазону вагітною одним курсом. Проте при повторних призначеннях даного препарату вагітним відмічали зменшення обводу голови та зниження ваги новонародженого.

Інформація щодо впливу на плід:

Бетаметазон вводять вагітним у випадку передчасних пологів орієнтовно на 26-34 тижнях гестації з метою стимуляції дозрівання легень плода. Це допомагає зменшити кількість випадків та важкість перебігу респіраторного дистрес- синдрому у плода, знизити рівень смертності та частоту внутрішньочерепних крововиливів, підвищити рівень виживання недоношених немовлят. Проте введення бетаметазону вагітним із передчасним розривом оболонок не завжди призводить до зниження рівня перинатальної смертності та частоти виникнення РДС. Дані окремих досліджень свідчать про підвищення рівнів інфекційних захворювань у матері та збільшення кількості випадків неонатального сепсису, транзиторних гіпоглікемій, лейкемоїдних реакцій, передчасного закриття артеріальної протоки у новонароджених після введення кортикостероїдів вагітним. Проте є дослідження, які ці факти не підтверджують. Катамнестичні дослідження психомоторного розвитку дітей у віці 2, 3, 5, 10-12 років, матерям яких до передчасних пологів вводили бетаметазон з метою дозрівання легень плода, не демонструють ніяких відмінностей в результатах тестування у порівнянні із контрольною групою дітей. Результати досліджень 1999 та 2001 років продемонстрували зниження частоти розвитку перивентрикулярної лейкомаляції в передчасно народжених дітей, матерям яких перед пологами було введено бетаметазон (подібного ефекту не спостерігали після застосування дексаметазону).

Застосування препарату під час вигодовування:

Немає повідомлень про ефект вживання бетаметазону годуючою матір’ю, проте низькі молекулярні маси солей бетаметазону дозволяють припустити, що вони нездатні проникати в грудне молоко.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):  відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 29.07.2015 р.:
О.М. Тичківська, лікар-педіатр, магістр медицини, аспірант кафедри педіатрії та неонатології ФПДО Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.
Переглянуто редакційною колегією 22.10.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!