МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БЕТА-КАРОТИН

Група/призначення:  

Вітамін, має антиоксидантну, імуномоделюючу та протизапальну дію. Призначається при нестачі вітаміну А, для зміцнення імунітету, особливо в період респіраторних інфекцій та епідемій грипу, для нейтралізації шкідливих факторів зовнішнього середовища.

Альтернативні назви / синоніми: каротин.
Діюча речовина: бета-каротин.
Рекомендації при вагітності: сумісний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Бета-каротин не викликає вроджених вад розвитку в експериментальних тварин і вважається малоймовірним спричинення розвитку вроджених вад у людини.

Бета-каротин знаходиться в рослинах, особливо в фруктах з червоним та оранжевим забарвленням, а також в овочах з темно-зеленим листям. Пальмова олія має високий вміст бета-каротину. Він використовується для підфарбовування продуктів, наприклад, маргарину. Це один з багатьох каротинів, які перетворюються в організмі на вітамін  А (в тонкому кишечнику). При вживанні великої кількості продуктів, багатих бета-каротином, він потрапляє в різні тканини і спричиняє оранжевий колір сироватки (гіперкаротинемія) та шкіри (гіперкератиноз). Однак, на відміну від вітаміну А, бета-каротин не накопичується в тканинах і навіть його високий рівень не призводить до токсичного впливу вітаміну А.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Бета-каротин вводили трьом поколінням щурів в дозі 1000 мг/кг/день. Не виявлено ні ембріотоксичного, ні тератогенного впливу, ані змін фертильності. У кролів бета-каротин в дозі до 400 мг/кг/день вводився через шлунковий зонд на 7-19 дні вагітності, при цьому не виявлено ні тератогенного, ні ембріотоксичного впливу. Також не виявлено функціональних порушень у потомства щурів та кролів.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Кілька повідомлень описують успішні вагітності у жінок з гіперкаротинемією.

Повідомляється про жінку, яка з’їдала 10 морквин в день до 6 тижнів після останньої менструації, при цьому не мала гіперкаротинемії і народила здорову дитину.

Повідомляється про 35-річну жінку, яка лікувала шкірні зміни при порфірії протягом року до 4,5 тижнів вагітності в дозі 180 мг (300000 IU).  Шкіра залишилась забарвленою в жовто-оранжевий колір. Після останнього прийому бета-каротину вимірювали в крові рівень його та ретинолу (вітаміну А). Рівень бета-каротину був підвищеним (0,403 мг/дл, норма 0,05-0,2).  У терміні 18 тижнів рівень бета каротину знизився до 0,22 мг/дл. Жінка народила здорового хлопчика вагою 3910 грам без жовто-оранжевого забарвлення шкіри і також з нормальним розвитком у віці 6 місяців.

Після аналізу наявних даних про вживання бета-каротину громадський комітет тератологічної спілки (Teratology Society Public Affairs Committee) у 1987 році дійшов висновку про відсутність підвищеного ризику вроджених вад у людини від бета-каротину.

Застосування препарату під час вигодовування: 

Бета-каротин присутній в грудному молоці та сироватці новонародженого. Надмірне вживання бета-каротину при лактації може призвести до гіперкаротинемії новонародженого та до транзиторного пожовтіння його шкіри.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У кроликів, які поїдають велику кількість моркви, відмітили зменшення секреції прогестерону яєчниками. Гіперкаротинемія може бути ознакою вегетаріанської дієти, яка асоціюється із збільшеням екскреції естрадіолу і, відповідно, зниженням його рівня в сироватці. Не відзначали порушень менструального циклу при вживанні добавок з бета-каротином навіть у жінок з гіперкаротинемією.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 10.07.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!