МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БЕРБЕРИН

Група/призначення:

Гомеопатичний засіб. Це четвертинний алкалоїд, який міститься в корені та листках барбарису (barberry (Berberis Vulgaris), гідрастису (goldenseal (Hydrastis Canadensis), дудника/ангеліки (goldthread (Coptis Trifolia), перстача (bloodroot (Sanguinaria Canadensis), китайської медичної рослини дудника китайського (huanglian (Coptis Chinensis). Берберин – жовчогінний препарат.

Гідрастин та берберин – це активні ізохінолінові алкалоїди гідрастиса (goldenseal), які протипоказані при вагітності, оскільки спричиняють скорочення матки і викликають пологи. Первинно рослини, що містять берберин використовували в Китаї та Індії як протидіарейні засоби, а також для лікування жовчно-кам’яної хвороби, малярії, амебіазу. Гідрастис є компонентом багатьох препаратів, таких як харчові добавки, засоби для покращення травлення, вушні краплі, протизапальні та протиалергічі засоби, проносні препарати. Рослина або окремі алкалоїди використовуються через їх антимікробні, протидіарейні, протизапальні, протипроліферативні, кардіоваскулярні, офтальмологічні,  імуностимулюючі та інші властивості. Гідрастис містить гідрастину 1,5-4% та берберину 0,5-6%. Алкалоїди повільно всмоктуються при пероральному вживанні.

Альтернативні назви / синоніми: гідрастис.
Діюча речовина: берберин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація про використання у людини; потенційно токсичний (високі та/і часті дози).

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Традиційно гідрастис використовувався як абортивний засіб. Незважаючи на це, препарати з вмістом гідрастису призначаються протягом століть, а відсутність повідомлень про токсичність при вагітності припускає низький ризик, принаймні, від звичайних доз.

У 1993 році опубліковано рекомендацію уникати призначення вагітним та новонародженим із жовтяницею рослин та препаратів, які містять берберин.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При експериментах у щурів призначення берберину при вагітності спричиняло фетальну токсичність, що проявлялось зниженням ваги, але не підвищувало частоти вроджених вад розвитку.

Також одне з джерел повідомляє про сильні перейми в ізольованій матці миші, особливо вагітній.

Національна програма токсикології США (National Toxicology Program) тестувала очищений берберин (в дієті та через шлунковий зонд) та порошок кореня гідрастиса (дієта) у вагітних мишей і щурів. Не виявляли впливу на розвиток плоду, за винятком зниження ваги, що відповідало змінам ваги матері. Найвищі дози берберину, використані в цьому дослідженні, сягали 1000 мг/кг/день, а вищі дози порошку кореня гідрастису – близько 7738 мг/кг/день у мишей та 1215 мг/кг/день у щурів. Така доза гідрастису: 300-кратна у мишей та 47-кратна у щурів, еквівалентна звичайній дозі для людини, виходячи з ваги.

Через 3-4 роки після вищенаведеного дослідження отримали аналогічні дані.

Повідомляється про введення гідрастису через шлунковий зонд вагітним щурам на 1 або 2 тижнях вагітності. При дозах, які в 65 раз перевищують рекомендовану для людини, не виявляли несприятливого впливу на розвиток плодів.

Дослідження у щурів продемонстрували, що берберин витісняє білірубін з альбуміну і таким чином зростає кількість загального та прямого білірубіну в крові.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Дослідження, проведене в Тайвані, повідомило про результати вагітностей серед жінок, які вживали дудник китайський (Huanglian) в І триместрі вагітності. 218 жінок вживали тільки цю рослину, а 4 – ще, принаймні,  одну іншу.  Виявлено 3 дітей серед групи вагітних, які приймали тільки дудник китайський, на основі чого автори вважають наявним зростання частоти вад нервової системи (8,62, 95% ДІ 2,54-29,24) та зовнішніх геніталій (3,82, 95% ДІ 1,18-12,40). Невелика кількість дітей з вадами та відсутність більш специфічних даних утруднюють інтерпретацію цих знахідок.

Берберин в дозі 1500 мг/день покращував біохімічні параметри та ефект при заплідненні  in vitro в порівнянні з плацебо у жінок синдромом полікистозних яєчників.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація. При вживанні рекомендованих доз перорально системне всмоктування дуже низьке, при вживанні високих/частих доз можливий вплив на новонародженого у зв’язку з порушенням метаболізму білірубіну. Найкращою рекомендацією є уникнення вживання препаратів, що містять берберин та гідрастис, допоки не буде з’ясовано їх вплив на немовля при лактації.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 21.09.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 19.10.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1434

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!