БЕНЗИЛБЕНЗОАТ
Група/призначення:
Засоби, що діють на ектопаразитів, включаючи коростяних кліщів. Бензилбензоат є препаратом з протипедикульозною активністю та акарицидною дією на різні види кліщів, включаючи коростяні (Acarus scabiei). Це бензойний ефір бензилового спирту*, є складовою перуанського бальзаму (прополіс). Використовується також в барвниках, пластифікаторах і як фіксатор в парфумах (бензиловий спирт використовується як консервант в бактеріостатичних медичних розчинах. Використання у новонароджених (особливо недоношених) асоціювалось з неврологічними аномаліями та смертю. Тому за таких обставин він більше не використовується. У вагітних мишей, яких годували через зонд дозою 750 мг/кг/день на 7-14 дні вагітності відзначили меншу середню вагу дитинчат в асоціації з материнською токсичністю).
Альтернативні назви / синоніми:
Аскабіол, бенвлат, новоскабін, бензиль бензоат, перускабін, скабаген, скабікар, ванзоат.
Діюча речовина: бензилбензоат.
Рекомендації при вагітності:
Ймовірно сумісний при місцевому застосуванні.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Бензилбензоат не порушує розвиток ембріону у щурів і мишей, згідно з даними вторинного джерела. Обмежений досвід застосування у людини є заспокійливим.
Бензилбензоат при нанесенні на шкіру проникає у верхні шари епідермісу; у системний кровотік не всмоктується.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Згідно з вторинним джерелом тератогенні тести у щурів та мишей були негативними. В турецькому дослідженні 2014 року вагітних щурів годували високими дозами бензилбензоату і виявили ознаки материнської та фетальної токсичності за даними аналізу органів. Це інтерпретували як непрямі ознаки трансплацентарного трансферу цієї сполуки.
Ретроспективне дослідження в Таїланді повідомило результати вагітностей 444 жінок, лікованих з приводу корости 25% розчином бензилбензоату при вагітності. Менше ніж 10% жінок отримували лікування в І триместрі. Не виявлено статистично істотної різниці результатів вагітностей при порівнянні з контрольною групою.
Інформація щодо впливу на плід:
Обмежений досвід застосування.
При місцевому застосуванні проникає у верхні шари епідермісу, не всмоктуючись у системний кровотік.
Застосування препарату під час вигодовування:
Згідно з документом ЮНІСЕФ від 2002 року бензилбензоат є сумісним з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Towers C, Forinash A. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Eleventh edition, 2017, Wolters Kluwer. 1646 pages. ISBN: 978-1-4963-4962-0.