МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

БЕНЗОЇЛ ПЕРОКСИД

Група/призначення:

Препарат для місцевого лікування акне (вугрів).

Альтернативні назви / синоніми:

Оксигель, оксі 10, угресол.

Діюча речовина: бензоїл пероксид.
Рекомендації при вагітності:

Відсутня інформація про використання у людини; ймовірно сумісний.

Рекомендації при лактації:

Відсутня інформація про використання у людини; ймовірно сумсний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Бензоїл пероксид не призводить до підвищення частоти вроджених вад у щурів. Дані про використання у людини при вагітності відсутні.

Приблизно 5% місцево нанесеного препарату абсорбується через шкіру. Доступні повідомлення свідчать, що в більшості індивідів бензоїл пероксид відразу метаболізується в шкірі до бензойної кислоти та перекису водню (місцевий антисептик).

Інформація щодо досліджень на тваринах:               

Корейське дослідження, результати якого наводяться у досьє європейської хімічної агенції (ECHA, European Chemicals Agency), виявило, що пероральні дози 1000 мг/кг/день протягом 29 днів у самців щурів призводили до значного зменшення ваги яєчок та епідидимусу, а у самок при введенні в період вагітності – до зниження ваги потомства, але при цьому не спостерігали зростання частоти вроджених вад.

Інше дослідження, також згадане в досьє ECHA, не виявило тератогенних наслідків впливу бензоїл пероксиду у вагітних щурів при використанні доз до 1000 мг/кг/день на 6-20 гестаційні дні. Вища частота плодів з неповною осифікацією відзначалась при дозі 1000 мг/кг/день. При дозі бензоїл пероксиду в 300 мг/кг/день  не спостерігали несприятливих наслідків.

Інформація щодо впливу на плід:

Відсутній досвід застосування у людини.

У 1998 році повідомили про результат вагітності жінки, яка до вагітності та протягом 2 перших місяців вагітності лікувала вугрі обличчя спиртовим розчином 0,05% третиноїну (вітамін групи А; див. третиноїн для місцевого застосування) та бензоїл пероксидом (2,5%). Також жінка приймала доксициклін (антибіотик тетрациклінового ряду) в дозі 200 мг/день, термін вагітності та тривалість прийому невідомі. У терміні 5 місяців вагітності при ультразвуковому дослідженні діагностовано аномалії серця та кисті. Дівчинка вагою 2800 грам, ростом 48 см та з нормальним каріотипом (46,ХХ) народилась в термін з наступними вадами: коарктацією аорти, гіпоплазією лівої кисті, малими зовнішніми слуховими проходами. Автори зазначили, що одна з аномалій характерна для ретиноїдної ембріофетопатії (див. статтю Ізотретиноїн) і припустили, що кералітичний ефект бензоїл пероксиду посилює абсорбцію третиноїну, але наголошують, що асоціація може бути випадковою.

Застосування препарату під час вигодовування:

Відсутня інформація. Приблизно 5% місцево нанесеного препарату абсорбується через шкіру, тому, як здається, ризик для немовляти на грудному вигодовуванні є низьким.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 28.08.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 29.08.2016 р.