БЕЛАДОННА
Група/призначення:
Антихолінергічний засіб, який блокує переважно периферичні холінореактивні системи.
Беладонна звичайна (беладона, красавка, Atropa belladonna) — багаторічна тра’яниста рослина родини пасльонових. Отруйна (містить ряд алкалоїдів групи атропіну). Настоянки і екстракти беладонни використовують як болезаспокійливі і протиспазматичні засоби при шлунково-кишкових, нервових та інших захворюваннях.
Це джерело атропіну та скополаміну.
Альтернативні назви / синоніми: красавка.
Діюча речовина: беладонна.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про використання у людини; відсутні відповідні дані у тварин.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про використання у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Антихолінергетики в цілому не викликають підвищення ризику вроджених вад. Обмежений досвід використання у людини виявив тератогенність беладонни, яка потребує підтвердження.
Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня інформація.
Інформація щодо впливу на плід:
Спільний перинатальний проект (Collaborative Perinatal Project) моніторував 50282 пари мати-дитина, в 554 випадках приймали беладонну в І триместрі. Беладонна асоціювалась з вродженими вадами в цілому і також з малими аномаліями розвитку. Підвищений ризик (стандартизований відносний ризик >1,5) виявлено для наступних вад: аномалії респіраторного тракту, гіпоспадія, аномалії ока та вуха. Асоціація беладонни з вадами ока та вуха була статистично значимою. У будь-якому терміні беладонну приймали у 1355 випадках, вроджені вади не діагностовано.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Американська академія педіатрії вважає атропін, аналогічний препарат, сумісним з грудним вигодовуванням.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.