БАКТРОБАН
Група/призначення:
Антибіотик для місцевого лікування інфекційно-запальних захворювань порожнини носа, які викликані Staphylococcus aureus, включаючи метіциллінрезистентні штами. Це препарат природного походження, отриманий з культури Pseudomonas fluorescens.
Альтернативні назви / синоніми: мупіроцин.
Діюча речовина: мупіроцин.
Рекомендації при вагітності:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Рекомендації при лактації:
Відсутні дані про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Не викликає несприятливих ефектів при вагітності у щурів та кролів. Дані про застосування при вагітності у людини відсутні, проте мінімальне всмоктування препарату передбачає низький ризик, якщо він існує взагалі.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
Дослідження на щурах та кролях, про які зазначається в інструкції, не виявили несприятливого впливу препарату на вагітність при наступних дозах та введеннях: підшкірно в дозах, які у 22 та 43 раз перевищують місцеву дозу у людини; в дозах в 78 та 154 раз вищих від добової дози людини, що міститься в кремі; в 22 та 43 рази вищих від дози, що міститься в мазі; інтраназальних дозах, які в 65 та 130 раз перевищували добову інтраназальну дозу для людини.
Інформація щодо впливу на плід:
Токсичність для людини обмежується місцевими реакціями, оскільки через шкіру всмоктується мінімальна кількість препарату.
Невідомо, чи препарат проникає через плаценту, але низька концентрація в плазмі та швидка елімінація не передбачають потрапляння його до плода.
В крові виявляється мінімальна кількість препарату після місцевого використання крему, але не мазі.
Застосування препарату під час вигодовування:
Відсутня інформація. Молекулярна вага препарату передбачає проникнення в грудне молоко, але низька концентрація в плазмі та швидка елімінація не передбачають клінічно значимої концентрації препарату в грудному молоці. Невелике дослідження показало, що для лікування інфікування сосків золотистим стафілококом бактробан виявився найменш ефективним серед інших препаратів.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
У самців та самок щурів не виявлено впливу на фертильність. Інформація про будь-який вплив на фертильність у людини відсутня.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.