МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АСКОРБІНОВА КИСЛОТА

Група/призначення:  

Вітаміни. Аскорбіновій кислоті притаманні властивості біоантиоксиданту, за рахунок чого забезпечується стабільність клітинних мембран. Вітамін С активує діяльність залоз внутрішньої секреції, регулює всі види обміну, згортання крові, регенерацію тканин, утворення стероїдних гормонів, синтез колагену, проколагену. Регулює колоїдний стан міжклітинної речовини, пригнічує дію гіалуронідази і підтримує нормальну проникність капілярів. Активує протеолітичні ферменти, бере участь в обміні ароматичних амінокислот та в пігментному обміні, регулює вміст холестерину в крові, сприяє накопиченню глікогену в печінці. За рахунок активації дихальних ферментів у печінці посилюються її детоксикаційна і білковоутворююча функції, підвищується синтез протромбіну. Препарат сприяє абсорбції заліза в кишечнику і бере участь у синтезі гемоглобіну. Аскорбінова кислота підвищує адаптаційні можливості організму та резистентність до інфекцій.

Альтернативні назви / синоніми: вітамін С.
Діюча речовина: аскорбінова кислота.
Рекомендації при вагітності:

Сумісна в рекомендованих дозах.

Рекомендації при лактації:

Сумісна в рекомендованих дозах.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Рекомендована добова доза при вагітності становить 80 мг/день для жінок віком 18 років та молодших і 85 мг/день жінкам понад 18 років. Рекомендована доза при грудному вигодовуванні становить 115 мг/день для молодшої групи (до 18-ти років) та 120 мг/день – для старшої. Верхня межа рекомендованої дози при вагітності та лактації в обох групах становить 1800 мг/день в групі жінок молодшого віку та 2000 мг/день у старших жінок.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

У морських свинок надлишкове споживання аскорбінової кислоти в період вагітності асоціювалось з підвищеним катаболізмом вітаміну С у новонароджених (а в двох випадках у людини – з цингою у немовлят). При тестуванні у свиней спроба демонстрації покращення результатів вагітностей шляхом вживанням добавок аскорбінової кислоти не була успішною.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Хоча деякі відомі вчені анонсували різноманітні корисні наслідки від вживання високих доз аскорбінової кислоти, наступні дослідження не підтримали багато з цих заяв. Також стверджується, що у більшості здорових вагітних жінок присутній дефіцит вітаміну С. В США рекомендована добова доза аскорбінової кислоти при вагітності становить 80 мг/день для жінок віком 18 років та молодших і 85 мг/день жінкам понад 18 років.

Мексиканські клініцисти повідомили, що призначення добавок в дозі 100 мг/день з 20 тижня вагітності істотно не підвищує концентрації вітаміну С в матері. Також не було переконливим повідомлене зменшення частоти передчасного розриву мембран у жінок, які отримували добавки, в цій невеликій групі частота цього показника становила 4 з 52 народжень. У жінок з передчасними пологами в анамнезі добавка вітаміну С в дозі 250 мг істотно не впливала на ризик передчасних пологів та вагу новонароджених.

Визначення концентрації вітаміну в деяких вагітних продемонструвало підвищення її у жінок з важкою прееклампсією. Ця знахідка може бути пов’язана зі звуженням судинного простору, що спостерігається в цих пацієнток, а не з рівнем допологового прийому вітаміну.

Рандомізоване клінічне дослідження виявило зменшення частоти прееклампсії у 142 жінок високого ризику, яких лікували добавками у складі 1000 мг/день аскорбінової кислоти та 400 МО/день вітаміну Е в другій половині вагітності. Два наступні великомасштабні рандомізовані дослідження, менше рандомізоване дослідження, частково завершене клінічне дослідження, системне рев’ю опублікованих повідомлень та мета-аналіз не знайшли доказів користі від таких добавок. Клінічні випродування охопили понад 3000 жінок з ризиком прееклампсії, які приймали вітаміни, починаючи з ІІ триместру.

Деякі епідеміологічні дослідження виявили асоціацію між низьким рівнем споживання вітаміну С та вродженими вадами розвитку, але наступний аналіз припустив ймовірність такого результату через харчовий дефіцит багатьох компонентів, а не тільки вітаміну С. Інші епідеміологічні дослідження повідомили про асоціацію з підвищенням ваги новонароджених, деякими типами краніосиностозів, зниженням ризику дитячих пухлин головного мозку та зниженням асоціації між використанням нітровмісних препаратів та дефектами кінцівок і дефектами міжпередсердної перетинки у потомства жінок, які вживали протягом вагітності вітаміно С-вмісні добавки.

У жінок, які палять, добавки вітаміну С при вагітності покращують функцію легенів та знижують частоту хрипів у немовлят протягом 1-го року життя.

Однак, існує стурбованість щодо можливого шкідливого впливу високих доз вітаміну С при вагітності. Аскорбінова кислота виявляється у плода у вищих, ніж у матері концентраціях.

Вітамін пасивно проникає до плаценти у вигляді дегідроаскорбінової кислоти і перетворюється на непроникну аскорбінову кислоту в дитячій частині. Як зазначалось вище, у морських свинок надлишкове споживання аскорбінової кислоти в період вагітності асоціювалось з підвищеним катаболізмом вітаміну С у новонароджених, а в двох випадках у людини – з цингою у немовлят. Обидві матері приймали понад 400 мг/день вітаміну. Після народження швидкий метаболізм вітаміну С у немовлят призвів до його клінічного дефіциту.

У 2007 році група мексиканських дослідників повідомила про істотне зниження частоти інфекцій сечової системи у жінок, які приймали добову дозу вітаміну С 100 мг протягом 3 місяців вагітності. Вони рекомендують додаткове призначення вітаміну С вагітним з бактеріурією та інфекціями сечових шляхів. У деяких пацієнток можуть виникати шлунково-кишкові розлади та виражений метеоризм на фоні будь-якої добової дози. В таких випадках слід приймати фракційні дози кілька разів на день. Верхня межа добової дози становить 1800 мг/день у жінок до 18 років та  2000 мг/день у старших.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вітамін С проникає до грудного молока в кількості, залежній від вживання добавок  та різних інших факторів. Рекомендована доза при грудному вигодовуванні становить 115 мг/день для жінок до 18-ти років та 120 мг/день – для старших. Нормальна концентрація аскорбінової кислоти в грудному молоці вважається адекватною для новонародженого (30 мг/день), однак, недоношені немовлята з тирозинемією потребують більшої дози.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 05.06.2017 р.
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 06.05.2017 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1442

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!