АМІАК
Група/призначення:
Неорганічна сполука, безбарвний газ із різким задушливим запахом, легший за повітря, добре розчинний у воді. Одержують каталітичним синтезом з азоту і водню під тиском. Використовують переважно для виробництва азотних добрив, вибухових речовин, азотної кислоти. Рідкий аміак використовується в холодильних установках. Водний розчин аміаку (нашатирний спирт) застосовується в медицині.
В організмі людини швидко конвертується печінкою до сечовини для виведення.
Альтернативні назви / синоніми: амоніак.
Діюча речовина: аміак.
Рекомендації при вагітності:
Відсутня інформація, при нормальному метаболізмі виводиться з організму.
Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Відсутня інформація про можливий несприятливий вплив аміаку при вагітності, в той же час, здатність метаболізувати та виводити аміак є величезною.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
При годуванні самок щурів амонію ацетатом (20% в дієті), починаючи з 1 дня вагітності до пологів вони народжували дитинчат з порушеною нейрональною функцією NMDA-рецепторів (іонотропний рецептор глутамату, що селективно зв’язує N-метил-D-аспартат (NMDA). Автори дослідження висунули гіпотезу, що це порушення може бути відповідальним за інтелектуальну недостатність, яка спостерігається в деяких випадках гіпермамоніемії новонароджених. Хоча про стан матерів не повідомляється, припускається, що в них була гіперамоніемія.
Токсикологічний профіль ATSDR для аміаку (Agency for Toxic Substances & Disease Registry) повідомляє про дослідження, яке не виявило наслідків впливу на розвиток та репродукцію у самок свиней з впливом аміаку інгаляційно в дозах 35 ppm (частин на мільйон, parts per million) за 6 тижнів до парування і до 30 дня гестації. Аналізувались наступні показники: вага яєчників та матки, вік на момент пубертатну, число живих плодів, співвідношення плід-жовте тіло, довжина плодів.
Інформація щодо впливу на плід: відсутня інформація.
При нормальній функції печінки і достатньому рівневі аргініну в харчуванні здатність метаболізувати і виводити азотисті сполуки, включно з аміаком є значною. Тому малоймовірними є несприятливі наслідки для плода при впливі аміаку із навколишнього середовища при вагітності. Можливо отруєння аміаком, достатнє для заподіяння захворювання матері, може спричинити несприятливий ефект при вагітності, який ще не визначений.
Гіперамоніемія може виникати при численних клінічних ситуаціях, найбільш значимими з них є печінкова недостатність та побічна дія медикаментів. Аміак може проникати до плода, концентрація його в пуповинній крові вдвічі перевищувала нормальний рівень дорослого, що було продемонстровано при 96 пологах.
Гіперамоніемія також може бути успадкованим станом. Порушення циклу сечовини, які призводять до гіперамоніемії в новонароджених, включають цитрулінемію І типу, яка маніфестує в новонароджених і успадковується за аутосомно-рецесивним типом, та дефіцит орнітин транскарбамілази, що успадковується за Х-зчепленим рецесивним типом. Симптоми у новонароджених включають летаргію, порушення харчування, пригнічення центральної нервової системи, всі з яких є вторинними до гіперамоніемії. Контроль епізодів гіперамоніемії включає зменшення споживання білку.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).