МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

ПОВІТРЯНІ ПОДОРОЖІ ТА ВАГІТНІСТЬ

Альтернативні назви / синоніми:

Повітряні подорожі при вагітності, повітряні подорожі вагітних, авіапереліт, авіаперельоти вагітних, авіаперельоти при вагітності.

Рекомендації при вагітності:

Сумісні при вагітності без ускладнень з дотриманням певних умов.

Рекомендації при лактації: відсутня інформація.
Вплив під час вагітності (короткий висновок):

Повітряні подорожі підвищують ризик дегідратації та тромбозу глибоких вен у вагітних. Інші ризики не встановлені.

Інформація щодо досліджень на тваринах: відсутня.
Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Авіаперельоти асоціюються з тривалою іммобілізацією, впливом зниженого атмосферного тиску, дуже сухим повітрям, а також збільшенням космічних випромінювань. Останній вплив не пов’язаний з високими дозами радіації.

Деякі коментатори не впевнені у наявності ризику опромінення для вагітних взагалі. Стюардеси, які пролітають через потік сонячних протонів, можуть піддатися додатковому опроміненню.

Вивчалось опромінення при авіаперельотах транс- та інтерконтинентальних – 6 мрад та 15 мрад, відповідно. Канадське дослідження 2008 року визначило, що доза, отримана плодом буде перевищувати ліміт* в 1 мЗв після 10 повітряних подорожей між Торонто та Франктфуртом. В аеропортах використовуються рентгенівські сканери зворотного розсіювання (Back-scatter x-ray body scanners), що призводить до поглинання приблизно 0,005-0,009 мРЕМ.

*Іонізуюче випромінювання походить з простору і природних ресурсів і існує всюди в тому числі в грунті, воді та повітрі. В середньому, це фонове випромінювання призводить до поглинання плодом людини дози в 1 мЗв при доношеній вагітності.

Див. одиниці вимірювання радіації в кінці цього розділу.

Американське федеральне управління цивільної авіації надає онлайн-калькулятор для оцінки доз радіації при конкретних польотах. Тиск в кабіні комерційних реактивних літаків є еквівалентом висоті 5000-8000 футів (1524-2438,4 метри). Ознаки гіпоксії спостерігаються на висоті понад 10000 футів (3048 метрів). Тому вагітним рекомендується уникати перельотів на висоті понад 10000 футів у негерметичних літаках.

Більшість авіакомпаній дозволяють вагітним жінкам літати до 36-го тижня вагітності. Для міжнародних поїздок цей термін обмежують 35 тижнями. Проте деякі авіакомпанії приймають вагітних без обмежень, навіть не маючи кваліфікованого персоналу на борту для надання невідкладної акушерської допомоги

Жінкам з підвищеним ризиком передчасних пологів, плацентарними змінами, гіпертензією вагітних, погано контрольованим цукровим діабетом, серповидноклітинною анемією не рекомендується подорожувати повітрям на будь-якому терміні вагітності.

Сухість повітря в поєднанні зі звичайним збільшенням хвилинної вентиляції, асоційованим з вагітністю, може призводити до зневоднення. Тому рекомендується підвищене споживання рідини під час авіаперельотів. Тривала іммобілізація може погіршити стан при схильності до тромбозу. Профілактичні заходи включають в себе використання опорних панчіх і періодичний рух нижніх кінцівок.

Знижений атмосферний тиск асоціюється із зменшенням подачі кисню до плода. При одному дослідженні проводився безперервний моніторинг стану плода протягом авіаперельоту  жінок з акушерськими ускладненнями. Автори дійшли висновку про відсутність гіпоксії плода в цих умовах. Інше дослідження в групі 10 здорових вагітних в ІІІ триместрі не виявило змін серцевого ритму плодів при авіаперельоті на реактивному літаку, незважаючи  на зниження рО2 у матерів при визначенні трансшкірним датчиком.

Два рев’ю 2012 року щодо тривалих авіаперельотів вагітних в ІІ та ІІІ триместрах не виявили несприятливого впливу на плід та вагітну. Не очікується змін оксигенації плода з урахуванням зсуву фетальної кривої дисоціації оксигемоглобіну вліво від кривої дорослого. Цей зсув сприяє максимальній сатурації киснем, якщо рівень кисню в матері (РО2) не стане нижчим за 60 мм рт. ст. У 1998 році деякі дослідники дійшли висновку, що ризик гіпобарізму (hypobaria, hypobarism – декомпресія без гіпоксії) при авіаперельотах ймовірно не є високим, але потребує додаткового вивчення.

Група дослідників повідомляє про підвищений ризик (відносний ризик 1,9) спонтанних абортів І триместру серед стюардес, але ці результати не були продубльовані іншими.

Ретроспективний аналіз можливих наслідків авіаперельотів на вагітність проведено саудівськими дослідниками в групі 546 вагітних, які подорожували, принаймні, один раз при вагітності в порівнянні з контрольною групою 447 вагітних, які не здійснювали авіаперельоту. Автори розрізняють жінок, що часто подорожують («мандрівники») та тих, які здійснювали один переліт. Виявлено підвищений ризик передчасних пологів та меншої ваги новонароджених у «мандрівників». Не виявлено тромботичних ускладнень при жодній з вагітностей.

Інша група вчених ідентифікувала 222 жінок, які здійснили, принаймні, один переліт в період вагітності і народили після 20 тижня вагітності. Не виявлено асоціації між перельотами та зменшенням гестаційного віку чи ваги новонароджених.

В Західній Австралії жінки з гострою загрозою передчасних пологів зазвичай транспортуються на великі відстані літаком до перинатального центру в Перті. Аналіз 500 таких вагітностей за 30 років продемонстрував, що жодна з жінок не почала народжувати в польоті.

Висота понад 14000 футів (4267,2 метри) асоціювалась із затримкою в часі від посадки літака до пологів у жінок не при спонтанних передчасних пологах.

Огляд 2010 року  окреслює американські та міжнародні правила перельотів вагітних військових авіаторів.

Вагітні можуть мати вищий ризик, в порівнянні з невагітними, венозного тромбозу при авіаперельоті. Авіаперельоти асоціюються з підвищеним ризиком тромбозів у вагітних та невагітних. Але вагітні мають в 5-10 разів вищий ризик тромбозів/тромбоемболії в порівнянні з невагітними та у 20-80 разів вищий в післяпологовому періоді.

В тексті використано наступні одиниці вимірювання радіоактивності:

  • Рад (rad, radiation absorbed dose) – позасистемна одиниця поглинутої дози іонізуючих випромінювань; відповідає енергії випромінювання 100 ерг, поглинутої речовиною масою 1 г.
  • Зіверт (Зв, Sv) – одиниця вимірювання еквівалентної дози іонізуючого випромінювання в системі СІ. Один зіверт дорівнює еквівалентній дозі будь-якого виду випромінювання, поглинутої одним кілограмом біологічної тканини, що створює такий же біологічний ефект, як і поглинута доза в один грей рентгенівського або γ-випромінювання. Природний радіаційний фон становить від 0,05 до 0,2 мікрозіверта на годину.
  • 1 РЕМ – 10 мЗв (зіверт). Кількісна оцінка ризику для людини при рентгенологічному дослідженні проводиться тільки у випадку отримання дози понад 5 РЕМ (50 мЗв) протягом 1 року або при отриманні дози 10 РЕМ протягом всього життя на додаток до природного опромінення.
Застосування препарату під час вигодовування: відсутня інформація.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

У жінок.

Повідомляється про порушення менструальної функції, включно з менорагією, дисменореєю, тривалою фолікулярною фазою у членів авіаекіпажу. Невідомо, чи ці наслідки виникають через стрес від фізичного навантаження, зміну часових поясів або внаслідок фактичного впливу навколишнього середовища в польотах.

У чоловічої статі.

При транспортуванні вагітних норок з Америки до Фінляндії у народжених молодих самців відзначали затримку статевого дозрівання та погіршення якості сперми. В той час як авіапереліт несприятливо вплинув на внутрішньоутробний розвиток цих тварин, інші фактори також слід розглядати, як, наприклад, умови розведення та транспортування вагітних самок.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).

 

Адаптовано 19.12.2016 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 19.12.2016 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1448

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!