МБФ "ОМНІ-мережа для дітей"
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АДРЕНАЛІН

Група/призначення:

 Симпатоміметик, бронходилятатор, неглікозидний кардіотонічний засіб. Показання для застосування: гіпокаліємія; асистолія, зупинка серця (ВООЗ); подовження дії місцевих анестетиків; AV-блокада III ст., що гостро розвинулась, шок, глаукома, бронхіальна астма, закладеність носа.

Альтернативні назви / синоніми: епінефрин.
Діюча речовина: епінефрин.
Рекомендації при вагітності:

 Дані про використання у людини передбачають ризик.

Рекомендації при лактації:

Немає даних про застосування у людини; потенційно токсичний.

Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Пряме введення адреналіну експериментальним тваринам перешкоджає розвитку ембріона, можливо, через гемодинамічні ефекти. Дослідження дії інгаляційних бета-симпатоміметиків у людини під час вагітності не передбачає підвищеного ризику вроджених вад. Проте, вважається, що при материнській гіпотензії краще використати ефедрин, ніж адреналін. Адреналін (епінефрин) є ендогенним симпатоміметиком катехоламіном, тому буває важко відрізнити вплив препарату, отриманого ззовні, від ефектів ендогенного компоненту.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

Пряме введення щурам від 1 до 50 мкг на 17-й  день вагітності викликало дефекти кінцівок. Призначення такої ж дози кролям між 18-тим та 22 днями вагітності викликало геморагії, набряки, некроз дистальних відділів кінцівок. У ембріонів мишей препарат викликав формування розщілини піднебіння (з частотою 14%). В курячого ембріона при введенні адреналіну в хоріоалантоїсну мембрану виникали наступні аномалії: крововиливи голови, шкіри та кінцівок, а також вади серцево-судинної системи. Останні зміни віднесено до катехоламін-індукованих аритмій, які блокуються метопрололом.

Існують побоювання, що призначення адреналіну при вагітності знижує маткову перфузію. Так, у моделі вагітної вівці спостерігалось зниження на 34,5% току крові в маткових артеріях при призначенні дози адреналіну, яка не підвищувала артеріальний тиск. Додаткові обстеження овець показали, що, хоча маткова перфузія знижується, насиченість крові киснем не змінюється. Так само у щурів – зниження току крові в плаценті не призводить до зниження ваги ембріонів.  Однак, деякі дослідження у овець показали, що болюс адреналіну транзиторно змінює плацентарний кровообіг, а тривала інфузія не впливає ні на материнську, ні на маткову гемодинаміку. (Болюс – певна кількість препарату, яка вводиться в організм внутрішньовенно одноразово і швидко викликає зворотну реакцію).

У вагітних мавп призначення адреналіну та норадреналіну викликало збільшення активності матки, хоча адреналін також має  послаблюючий ефект і викликає звуження судин матки з порушенням газообміну у плоду. В цьому дослідженні використовували дозу від 0,5 до 20 мкг/кг/за хвилину  – від 1 до 18 хвилин, що також викликало підвищення артеріального тиску в матері.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

Повідомляється про легке проникнення адреналіну через плаценту. Спільний перинатальний проект, який охопив 50282 вагітних та плодів виявив значну залежність між вживанням адреналіну в І триместрі та розвитком малих і великих вроджених вад розвитку. Єдиною специфічною вродженою вадою, яка виникає в результаті призначення адреналіну в І триместрі, а також в будь-який період вагітності є пахова кила.

При спостереженні за 259 вагітними, які хворіють бронхіальною астмою і які вживали інгаляційні бета-симпатоміметики, у 180, яким проводилось таке лікування у І триместрі, не виявлено зростання частоти вроджених вад та несприятливих результатів вагітностей. Більшість з цих жінок вживали метапротеренол, хоча  епінефрин, албутерол та ізопротеринол також використовувалися.

Спостереження за 229101 завершеною вагітністю між 1985 та 1992 роками (Michigan Medical recipients) виявили 35 новонароджених, які зазнали впливу адреналіну (триместр не вказувався) і жодного випадку великих вроджених вад.

Використання в пологах.

Використання адреналіну в комбінації з бупівакаїном для епідуральної анестезії в пологах є спірним питанням.  Деякі дослідники повідомляють, що комбінація біпувакаїну, фентанілу та адреналіну здійснює знеболювання високої якості з низьким рівнем сенсорного блоку та без блокування моторного рівня. Вони тільки відмічають, що інколи виникає гіпотензія як пізній негативний ефект.

В іншому дослідженні 60 породіль порівнювали використання самого бупівакаїну з комбінацією його з двома дозами адреналіну. Адреналін в дозі 5 мкг/мл значно пролонгував першу стадію пологів. Ні доза 5 мкг/мл, ні 1,66 мкг/мл не мали ніякого позитивного впливу. В другому дослідженні одночасне призначення адреналіну в дозі 20 мкг/годину з епідуральним введенням бупівакаїну (0,25%;4 мл/годину в 13 породіль знизило потребу в додатковому введенні анальгетиків в пологах без впливу на тривалість пологів та сам плід.

Рандомізоване дослідження 2011 року щодо 60 породіль порівняло результати двох безперервних епідуральних інфузій: бупівакаїну в дозі 0,625 мг/мл при введенні 10 мл за годину та бупівакаїну 0,625 мг/мл з адреналіном в дозі 5 мкг/мл при введенні 10 мл за годину. В групі, де додатково вводився адреналін, відмічено довший період до повторного введення препарату, зниження больових відчуттів в двох часових інтервалах та відсутність суттєвої різниці в тривалості пологів та наявності побічних ефектів.

Застосування препарату під час вигодовування:

Немає повідомлень про проникнення адреналіну в грудне молоко. Низькі дози препарату, які використовуються при епідуральній анестезії в пологах не пов’язують з порушенням лактації та впливом на немовля.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок): відсутня інформація.
Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.06.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету.
Переглянуто редакційною колегією 19.06.2015 р.


Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:

Хто Ви?

Результати

Loading ... Loading ...

Ваша оцінка сайту УТІС:

Результати

Loading ... Loading ...

Для чого потрібна інформація?

Результати

Loading ... Loading ...

Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?

Результати

Loading ... Loading ...

Всього статей

1437

Наші сайти
Мистецтво
Мистецтво
Навчання
Навчання
Інформація
Інформація
Information
Information
Help Me!