АДАПАЛЕН
Група/призначення:
Препарати для лікування акне у дорослих та підлітків після 12 років. Фармакотерапевтична дія: протизапальна, регенеративна; це ретинолоподібна сполука (подібна за хімічною будовою до вітаміну А); впливає на диференціацію клітин, кератинізацію і процеси запалення в шкірі, тобто на головні ланки розвитку акне; сприяє нормальній диференціації епітеліальних клітин фолікулів, що призводить до зменшення утворення мікрокомедонів і запобігає розвитку акне; сприяє збереженню неушкодженої шкіри; зв’язується з ретиноїдними рецепторами ядра клітини. Гель, крем або розчин для зовнішнього застосування.
Альтернативні назви / синоніми: безугрей, диферин.
Діюча речовина: адапален.
Рекомендації при вагітності:
Обмежені дані про застосування у людини; дані про тварин припускають низький ризик.
Рекомендації при лактації:
Відсутня інформація про застосування у людини; ймовірно сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):
Враховуючи дані, отримані в ході експериментів на тваринах та мінімальну абсорбцію препарату шкірою при місцевому застосуванні, можна припустити дуже малий ризик розвитку вроджених аномалій. В інструкції до препарату повідомляється, що концентрація в плазмі у такому випадку становить менш ніж 0,25 нг/мл. Найбезпечніше рекомендувати уникати призначення препарату в І триместрі вагітності, допоки буде накопичено більше інформації про його застосування у людини.
Інформація щодо досліджень на тваринах:
В інструкції до препарату вказано, що пероральна доза до 5 мг/кг/день при введенні вагітним щурам та місцева доза до 6 мг/кг/день для вагітних щурів та кролів не викликає підвищення частоти несприятливого результату вагітності. Також зазначається, що ці дози, в 120 та 150 разів відповідно, перевищують максимальну для людини при місцевому застосуванні. Однак, при введенні щурам та кролям перорально від 25 мг/кг препарату (в 100 та 200 разів перевищує максимальну рекомендовану дозу для людини), виникали вроджені аномалії, не вказані в інструкції виробника препарату.
Інформація щодо впливу на плід:
Наводимо дані різних досліджень.
Невідомо, чи адапален проникає через плаценту.
Повідомляється про випадок використання жінкою адапалену місцево за місяць до запліднення та до 13 тижня вагітності в дозі 0,3 мг/день. У терміні 22 тижнів при ультразвуковому дослідженні виявлено затримку розвитку плоду, анофтальмію та агенезію хіазми зорового нерву, в зв’язку з чим вагітність перервано. Автори цього повідомлення коректно зазначають, що такі вади органів зору, як правило не пов’язані з впливом ретинолових сполук під час вагітності і, можливо, асоціація з адапаленом була випадковою.
Спільні дослідження 11 тератологічних інформаційних систем повідомляють про відсутність зростання частоти малих або великих вроджених вад розвитку чи самовільних викиднів при 235 вагітностях, при яких застосовувались ретиноїди місцево, з них в 143 випадках третиноїн, в 52 – ізотретиноїн, в 24 – адапален, в 5 – комбінації різних ретиноїдів. Автори дослідження припустили зростання частоти вроджених вад в 2-3 рази, проте кінцеві результати цих досліджень невідомі.
Застосування препарату під час вигодовування:
Інструкція рекомендує використовувати препарат при лактації з обережністю, проте будь-яка інформація про таке застосування відсутня.
Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):
Згідно з інструкцією проведено дослідження у щурів з використанням дози 20 мг/мг/кг, що у 80 раз перевищує максимальну рекомендовану для людини. Не виявлено несприятливого впливу на фертильність самок і самців. Також відсутня інформація про можливий вплив адапалену на фертильність у людини.
Адаптовано за матеріалами:
- Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
- Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.