Інформація
      
Мистецтво
      
Навчання
Інформація про чинники, які порушують розвиток дітей

АЦИТРЕТИН

Група/призначення:  

Протипсоріатичний препарат, для лікування псоріатичної еритродермії, пустульозного псоріазу (локалізованого або генералізованого), вродженого іхтіозу, червоного плаского лишаю, хвороби Дар’є.

Альтернативні назви / синоніми:

Неотігазон, соріатан.

Діюча речовина: ацитретин.
Рекомендації при вагітності: протипоказаний.
Рекомендації при лактації: сумісний.
Прийом під час вагітності (короткий висновок):

Ацитретин є основним метаболітом етретинату, ретиноїдної сполуки, яку асоціюють з підвищеним ризиком розвитку вроджених вад. Враховуючи експерименти на тваринах ацитретин викликає аналогічні ефекти. Ацитретин є потенційним тератогеном.

Інформація щодо досліджень на тваринах:

При експериментах на щурах припустили, що тератогенність етритінату пов’язана з його біотрансформацією у ацитретин. Дослідження in vitro з ембріонами щурів показали, що  запобігання перетворенню етритінату  в ацитретин суттєво знижує тератогенність етритінату. При введенні безпосередньо ацитретину спостерігались тератогенні ефекти у мишей, щурів та кролів. Дефекти включали зміни кінцівок та піднебіння.

Інформація щодо впливу на плід:

Наводимо дані різних досліджень.

На відміну від етретинату ацитретин швидко виводиться з організму. Ацитретин був запропонований щоб замінити етретинат, проте, починаючи з 1991 року стало очевидним, що ацитретин в організмі метаболізується в етретинат, що викликало занепокоєння в жінок, особливо в тих, які вживали алкоголь. Данські дослідники використали анкетування для з’ясування вживання алкоголю та вимірювали при цьому рівень етретинату в крові жінок для дослідження з’вязку між етретинатом та алкоголем. Не було знайдено етретинату у зразках крові 20 жінок, які повідомили, що взагалі не вживали алкоголь, а у всіх 16 жінок, які вживали в середньому більше 200 грам етанолу в тиждень було знайдено препарат в крові.

Враховуючи ці дані автори дослідження рекомендують жінкам репродуктивного віку взагалі не вживати алкоголь протягом періоду лікування ацитретином  та ще принаймні 2 місяці після закінчення лікування. У випадку не дотримання такої рекомендації слід уникати вагітності ще 2-3 роки, оскільки в жировій тканині етретинат виявляється ще протягом 52 місяців після закінчення лікування ацитретином.

Автори одного з досліджень рекомендують контрацепцію протягом 2 років після закінчення терапії ацитретином.

В інструкції до препарату рекомендована контрацепція протягом 3 років після припинення лікування,  як і донорство,  для того, щоб запобігти передачі сполуки вагітним жінкам.

Невелике дослідження в Південній Кореї описує 9 випадків ненавмисного переливання крові з вмістом ацитретину 9 вагітним, в новонароджених при цьому вроджених дефектів не було виявлено.

Описано плід з множинними вродженими вадами (краніофаціальними, вух, серцево-судинної системи) після самовільного переривання вагітності, при якій жінка приймала ацитретин в І триместрі в дозі 1 мг/кг/день. У плода також виявлені серйозні аномалії кінцівок, що не є характерним для асоційованих з ретиноїдними сполуками вад.

Також повідомляється про новонародженого, чия мама приймала 10 мг/день ацитретину з початку вагітності і до 10-го тижня. У новонародженого на 32 тижні з вагою 1450 грам виявлено наступні вроджені зміни: мікроцефалію, епікант, запале перенісся, готичне піднебіння,  відстовбурчені (чашкоподібні) вуха, вивернуті ніздрі, дефект міжпередсердної перетинки, двобічну сенсоневральну глухоту. У віці 18 місяців дитина була з мікроцефалією, гіпотонією та затримкою психоневрологічного розвитку. Такі вроджені вади відповідають описаним під назвою  ретиноїдної ембріопатії (див. Ізотретиноїн).

Повідомляється про 2 нормальні вагітності у жінок з невизначуваною концентрацією етретинату, які припинили вживання ацитретину за 25 та 40 місяців до пологів відповідно.

Інші дослідники описують 36 вагітностей, при яких жінки припинили вживати ацитретин від 6 до 23 місяців до запліднення і в дітей не виявили передбачувані від впливу ретиноїдів вади.

Також повідомляється про 44 немовлят, чиї мами вживали ацитретин від 0 до 2 років до запліднення. В цій групі виявлено тільки один випадок крипторхізму.

Застосування препарату під час вигодовування:

Вміст ацитретину в молоці асоціюється із зниженням виживання потомства у експериментальних тварин. Препарат потрапляє в грудне молоко, що було продемонстровано на зразках молока від жінок, які отримували препарат парентерально в дозі 40 мг в день (0,65 мг/кг/день.  Доза, яку отримує немовля, становить 1,5% материнської, але навіть така мала кількість препарату не бажана для дитини.  Незважаючи на думку окремих дослідників, американська академія педіатрії відносить препарат до сумісних з лактацією.

Вплив на фертильність (чоловіків та жінок):

Не знайдено впливу на сперматогенез у самців щурів, які отримували перорально ацитретин в дозах від 0,75 до 1,5. При тривалому введенні ацитретину самцям собак в дозі 30 мг/кг/день виникали транзиторні зміни сперматогенезу. Одне з повідомлень описує 10 чоловіків, які приймали препарат в дозах від 25 до 50 мг протягом 3 місяців без жодних ефектів на сперматогенез, морфологію, рухливість сперматозоїдів або рівень статевих гормонів.

Адаптовано за матеріалами:
  1. Інформаційна система Центру репродуктивної токсикології “Reprotox” (http://www.reprotox.org).
  2. Briggs G, Freeman R, Yaffe S. Drugs in Pregnancy and Lactation: a Reference Guide to Fetal and Neonatal Risk. Ninth edition, 2011, Wolters Kluwer, Lippincott Williams & Wilkins. 1728 pages. ISBN: 978-1-60831-708-0.

 

Адаптовано 01.05.2015 р.:
Е.Й. Пацкун, лікар-генетик, кандидат медичних наук, доцент кафедри неврології, нейрохірургії та психіатрії Ужгородського національного університету
Переглянуто редакційною колегією 09.07.2015 р.
Оновлено 28.08.2016 р.Будь ласка, дайте відповідь на ці чотири питання:


Опитування
Хто Ви?
Лікар
Середній медпрацівник
Студент (інтерн)
Вагітна жінка
Родичі вагітної жінки
Зацікавлена особа
Інше


Подивитись результати

Опитування
Ваша оцінка сайту УТІС:
Відмінно
Добре
Задовільно
Погано


Подивитись результати

Опитування
Для чого потрібна інформація?
Для роботи
Для навчання
Для лікування
Для догляду за хворим
З цікавості
Інше


Подивитись результати

Опитування
Чи Ви ще повернетесь на наш сайт?
Повернусь і буду рекомендувати знайомим
Повернусь, бо потрібна інформація
Зайшов на сайт випадково
Не повернусь, бо не цікаво


Подивитись результати